Pod turističkim pojmom Zlatibora podrazumeva se prostrana visoravan duga tridesetak i široka dvanaest kilometara, sa pravcem prostiranja severozapad-jugoistok, oivičena planinskim visovima Gradinom, Crnim vrhom, Čigotom, Murtenicom, Tornikom, Čavlovcem, Vijogorom i gornjim tokom reke Sušice. Na tom prostoru krajem prošlog i početkom ovog veka, počinju da se razvijaju turistička naselja: Ribnica, Kraljeva Voda, Palisad, Čajetina ..."
Zlatibor se nalazi na 238-om kilometru magistralnog puta Beograd - Crnogorsko primorje i ubraja se u najposećenije planinsko-turističko mesto u Srbiji. Prosečna nadmorska visina je 1.000 metara, i sa više od 2.000 sunčanih sati godišnje i svoje kontinentalne klime Zlatibor je svojevrsna vazdušna banja - leti oaza mira i čistog vazduha, a zimi smučarski centar.
Zlatibor је planina koja se prostire na površini od oko 1000 km2, dugačka је 30 km, а široka i do 15 km. Pruža se pravcem severozapad-jugoistok. Najviši vrh je Tornik (1496 m). Zlatibor se prostire između 43° 31' N i 43° 51' N, i između 19° 28' E i 19° 56' E. Poznato je letovalište i zimovalište, kao i klimatsko lečilište. Zlatibor se nalazi na severnom delu oblasti zvane Stari Vlah, granične oblasti između Raške, Hercegovine i Bosne.
Temperaturne razlike su minimalne i ovaj predeo ima oko 2000 sunčanih sati godišnje. Prosečna godišnja temperatura iznosi 7,5 C, dok je prosečna dnevna 18 C. Najviša dnevna temperatura izmerena je 1962. godine, kada je živa u termometru dostigla 33,6 C, dok je najniža temperatura zabeležena davne 1954. godine kada se spustila na čak 23,1 C ispod nule.
Zlatibor ima stogodišnju turističku tradiciju, a prvi hotel je izgraden 1908. god. i u njemu su boravili srpski kraljevi, pesnici i slikari. Pod imenom Zlatibora podrazumevaju se dva pojma, geografski i turistički, koji teritorijalno nisu identični:
"... Zlatibor kao geografska celina obuhvata prostor između reka Sušice i Uvca i istočnih padina Tare i zapadnih Murtenice. Na severozapadu mu pripadaju sela Kremna i Mokra Gora, a na jugoistoku planina Murtenica, zlatiborska podgorja koja čine prelaz prema susednoj Tari, odnosno sandžačkim planinama.
S K I J A L I Š T A
Na planini Zlatibor se nalaze tri skijališta. Dva su namenjena za alpsko skijanje - Tornik i Obudojevica. Treće skijalište se nalazi na lokaciji Tić polje (iza hotela Zelenkada) sa terenom namenjenim za nordijske sportove.
Ski centar „Tornik" nalazi se na nadmorskoj visini od 1.110 - 1.490m, 9 km od turističkog centra Zlatibor. Ukupan kapacitet skijališta je oko 5.400 skijaša na sat. Ski centar Tornik opremljen je sa šestosednom žičarom, kapaciteta 3.000 skijaša na sat, brzine 5 m/s, sa 107 sedišta i duga je 1850 metara.
Skijalište Obedojevica se nalazi u samom turističkom centru planine Zlatibor. Prvi ski lift tipa sidro je postavljen još sedamdeseth godina proslog veka. Tokom sezone na ovoj blagoj padini postavi se i nekoliko mini ski liftova za decu. Obudojevica je idealano skijalište za početnu obuku, i preporučuje se svima koji prvi put staju na skije.
Ima procena da se na ovom skijalištu kroz desetak škola skijanja sa oko 50 ski učitelja obuči više dece nego u svim ski centrima u Srbiji zajedno. Zbog toga je Obudojevica svojevrsni skijaški fenomen.
Centar za nordijsko skijanje se nalazi u centralnom delu Zlatibora, na prostoru Tića polja, Vranjevine i Spomenika (iza hotela "Zelenkada"), sa registrovanim stazama za smučarsko trčanje i biatlon, koje su među najlepšima u Evropi zbog preglednosti i konfiguracije terena. U Murtenici postoji rezervna staza za smučarsko trčanje i biatlon, na kojoj se sneg zadržava do maja.
Uređene su i FIS holologizovane staze za skijaško trčanje i biatlon u dužini 3, 5, 10 i 20 Km.
Udruženje ljubitelja skijanja SKIBUS
Makedonska 28/8, Beograd
Telefon:+381 11 33 43 656
Telefon/Fax: +381 11 32 24 530
Mobilni:+381 65 33 43 656
Mobilni:+381 65 32 24 530
Copyright © SkiBus.rs 2019